window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-142424577-8');

Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole spożywcze goszczą w kuchniach wielu Polaków. Oczywiście nigdy nie są tam mile widziane. Zagnieżdżają się bowiem w suchym pożywieniu, składając coraz to nowe jajeczka. W ten sposób populacja moli w naszej kuchni może rozrosnąć się w zastraszającym tempie. Jak pozbyć się tych owadów, a najlepiej – jak nie dopuścić do ich zadomowienia się w naszym mieszkaniu?

Pierwszą zasadą, która powinna być przestrzegana w każdej kuchni, jest odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Chodzi tu przede wszystkim o żywność sypką, taką jak kasza, ryż, bułka tarta, mąka czy płatki śniadaniowe, ponieważ to tymi produktami najczęściej żywią się mole. Owady te potrafią zadomowić się jednak nawet w kawie czy herbacie. Wszystkie nasze zapasy powinniśmy przechowywać w szklanych pojemnikach. Ich zakrętki powinny być szczelne lub wyposażone w gumowe uszczelki. Larwy moli bowiem są w stanie przedostać się przez papier, a nawet przez cienki plastik – dlatego tak łatwo udaje im się zadomowić na przykład w opakowaniu kaszy czy ryżu, przyniesionym przez nas ze sklepu. Szklany pojemnik uniemożliwi im przedostanie się do produktu, a jeśli już tam są – z łatwością to zauważymy.

Jeśli w naszej kuchni zaobserwujemy latające mole, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Nikt nie lubi wyrzucać jedzenia, jednak w przypadku inwazji tych owadów może to okazać się konieczne. Jeśli nie chcemy pozbywać się wszystkich zapasów, postarajmy się dokładnie je przejrzeć w celu zweryfikowania, czy rzeczywiście wszędzie zagnieździły się mole. Jeśli mamy pewność, że w danym produkcie ich nie ma, powinniśmy umieścić go w szklanym pojemniku i mimo wszystko bacznie obserwować. Wszelkie pozostałe pożywienie niestety należy wyrzucić.

Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą nam w walce z inwazją moli. Po opróżnieniu szafek powinniśmy przemyć je roztworem wody z octem. Owady te szczególnie nie lubią zapachu cytrusów. W związku z tym w szafkach porozkładać możemy pokrojone plasterki cytryny (lub tylko jej skórkę) lub olejek cytrynowy bądź pomarańczowy, wlany do małego naczynia. Sprawdzić może się także umieszczenie w szafkach liści laurowych, ziela angielskiego oraz goździków. Tych zapachów mole również nie tolerują.

Powszechnie utarło się błędne przekonanie, że mole zagnieżdżają się jedynie w mieszkaniach, w których panuje nieporządek. Jest to jednak mit. Czystość naszej kuchni nie ma znaczenia, ponieważ larwy moli możemy przynieść w produkcie spożywczym ze sklepu, nie będąc tego świadomi. Aby temu zapobiec, warto świeżo kupione sypkie pożywienie wstawiać na jakiś czas do zamrażarki. Dzięki temu nastąpi obumarcie larw moli.

Niekiedy domowe sposoby na mole nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Owady te potrafią powracać ze zdwojoną siłą nawet przez kilka kolejnych lat. W takiej sytuacji, aby raz na zawsze pozbyć się nieproszonych gości z naszej kuchni, warto zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję.

Firma Insektor oferuje kompleksowe usługi dezynsekcji na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Masz problem z molami spożywczymi? Próbowałeś już wszystkich