window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-142424577-8');

Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os/szerszeni?

Osy i szerszenie to owady, których wyobrażenie często przyprawia nas o ból głowy. Na pewno wielu z nas miało z nimi do czynienia, niekoniecznie w pozytywnym sensie – użądlenie tych owadów może być bowiem niekiedy bardzo bolesne. Co zrobić by nie zostać zaatakowanym przez osę lub szerszenia? Jak postępować, gdy zagnieździły się one w pobliżu naszego domu?

Osy i szerszenie są do siebie na tyle podobne, że może przydarzyć nam się pod tym względem pomyłka. Jest jednak kilka cech, które odróżniają osę od szerszenia. Oba owady mają żółto-czarne umaszczenie, jednak szerszeń jest wyraźnie większy od osy. Nie ma on także tak wyraźnie zaznaczonej „talii”. Mówi się, że osa jest od szerszenia bardziej agresywna. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji zagrożenia oba te owady z pewnością zdecydują się na atak – tym bardziej, że w przeciwieństwie do pszczoły, nie umierają po użądleniu. Atak szerszenia boli zwykle bardziej niż atak osy, ponieważ posiada on znacznie większe żądło.

Na swoje gniazda osy i szerszenie zwykle wybierają miejsca zacienione i spokojne. Najlepiej, gdy nie dociera do nich deszcz lub silny wiatr. Chętnie zagnieżdżają się z dala od człowieka, niekiedy jednak wybierają miejsca całkiem mu bliskie. Gniazda znajdziemy najczęściej w konarach drzew, dziuplach, a także pod ziemią. Zdarza się jednak, że na miejsce bytowania osy lub szerszenie wybiorą na przykład nasze poddasze. Jest to idealne lokum – zacienione, spokojne, z dala od niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jak pozbyć się gniazda ze swojej posiadłości?

Zdecydowanie odradzane jest działanie w tej dziedzinie na własną rękę. Co prawda owady te zwykle nie atakują człowieka, jeśli nie zostaną sprowokowane, jednak próbę zlikwidowania ich gniazda mogą z łatwością odebrać jako atak. Z pewnością nie cofną się wtedy przed użądleniem. Użądlenie takie nie jest zwykle niebezpieczne dla człowieka, jednak pewne czynniki mogą spowodować, że sytuacja może nawet zagrozić naszemu życiu. Przy próbach likwidacji gniazda często dochodzi do kilku użądleń. Jeśli mamy alergię na jad, wówczas sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Atak osy lub szerszenia może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla naszego życia. Groźnie będzie również wtedy, gdy owad użądli nas w okolicach gardła, nosa lub oczu.

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że straż pożarna ma obowiązek przyjechać do naszego domu i usunąć gniazdo os lub szerszeni. Nie jest to jednak do końca prawda. Strażacy bowiem mają odgórne wytyczne, które nakazują im przyjechać do prywatnego domu tylko wtedy, gdy gniazdo bezpośrednio zagraża zdrowiu lub życiu człowieka. Możemy więc nie uzyskać od straży pożarnej oczekiwanej przez nas pomocy.

W obliczu realnego zagrożenia ze strony os lub szerszeni, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, nie narażając swojego zdrowia, a nawet życia. Firma Insektor oferuje skuteczne usuwanie gniazd os oraz szerszeni, które zagnieździły się na posiadłości. Działamy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, co zapewnia bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i naszym usługodawcom. Cały proces usuwania gniazda przeprowadzany jest szybko i w pełni profesjonalnie. Masz problem z gniazdem os/szerszeni na swojej posiadłości? Zaufaj nam, tak jak wielu naszych klientów!